Ženám zažívajúcim domáce násilie by okrem podpory zo strany okolia mohla pomôcť aj systematická práca s agresorom, pripomínajú odborníčky.

Facky, kopance, osočovanie či sociálna izolácia. Partnerské násilie má veľa podôb, a kým niektoré ženy odídu od násilného partnera už pri prvej facke, iné sa odhodlajú, až keď ich výrazne ohrozí na živote. Ďalšie neodídu ani vtedy. K partnerovi ich viaže ekonomická či sociálna závislosť, snaha o udržanie rodiny, popieranie vážnosti situácie a inokedy ide jednoducho o city k páchateľovi.

Téma partnerského násilia sa opäť dostala do popredia po tom, čo influencerka Ráchel Karnižová priznala, že bola obeťou fyzického násilia zo strany svojho priateľa – hudobníka a moderátora Tomáša Drahoša, známeho pod pseudonymom Tomy Kotty.

Ráchel zverejnila svoje fotografie, na ktorých je dobitá do krvi, ale aj snímky zničeného nábytku po vyčíňaní jej bývalého partnera, ktorý je dnes už obvinený. Po niekoľkých dňoch sa ozvala aj jeho ďalšia obeť. Po tom, ako tieto ženy zverejnili svoje príbehy, však prišli aj nepríjemné poznámky na ich adresu. Kritika zo strany časti verejnosti smerovala aj k faktu, prečo od Drahoša neodišli pri prvých náznakoch násilnej povahy.

Odísť od partnera však vôbec nie je ľahké. „Ľuďom sa ľahko hovorí, že žena mala odísť: zbaliť sa, zavolať na políciu a podať trestné oznámenie. Také jednoduché to však vôbec nie je,“ približuje sociálna pracovníčka Petra Olšanská, ktorá pracuje v poradenskom centre občianskeho združenia Tenenet pre ženy zažívajúce domáce násilie a ich deti – Kália. V rámci dvoch poradenských centier v Bratislavskom a Trnavskom kraji aktuálne riešia zhruba 40 domácností, v ktorých je prítomný násilník.

Podobné negatívne skúsenosti má pritom veľká časť Sloveniek: podľa celoeurópskeho prieskumu o násilí páchanom na ženách, ktorý realizovala Agentúra Európskej únie pre základné práva, bolo až 34 percent počas svojho dospelého života vystavených fyzickému alebo sexuálnemu násiliu.

„Každá žena má svoje dôvody, prečo si svojho partnera zobrala za manžela alebo s ním začala žiť. A práve preto je pre ne ťažké opustiť ho,“ hovorí sociálna pracovníčka.

Mohol byť iný

„V začiatkoch vzťahu mohol byť agresor úplne iný. Ženy sa navyše s partnerom nemusia cítiť nonstop zle. Na jednej strane stojí fáza popierania, následne narastania napätia, potom prichádza výbuch emócií, osočovanie, ponižovanie, izolácia alebo ekonomické násilie, no po nich často nastupuje fáza medových týždňov: agresor presviedča obeť, že to nechcel, ospravedlňuje sa, obdarúva ju alebo ju zoberie na dovolenku. Potom sa to však zase začína,“ hovorí Olšanská.

Veľa mužov sľubuje zmenu. Faktom však je, že pri domácom násilí sa agresor nedokáže zmeniť zo dňa na deň. Zárukou nie je ani to, ak sa rozhodne vydať na cestu abstinencie, keďže alkohol zďaleka nemusí byť jediným dôvodom agresivity. Veľa ľudí ho používa len ako výhovorku. Podľa sociálnej pracovníčky Zuzany Aly, ktorá pracuje pre Tenenet s agresormi, zmena nikdy nepríde zo dňa na deň, ale je o dlhodobej a aktívnej práci na sebe so sociálnym pracovníkom či psychológom.

Táto práca je podľa nej dôležitá preto, aby pomohla samotnej obeti. Na Slovensku sa však stále zanedbáva.

„V rámci trestého ozámenia by mala zároveň prebiehať aj systematická práca s páchateľom – agresorom. Pomohla by intenzívnejšia práca medzi políciou a poradňami ktoré pracujú s agresormi. Polícia by pri nahlásení násilia mala kontaktovať aj organizáciu, ktorá bude pracovať s páchateľom. Aj týmto spôsobom vieme pomôcť ženám, že sa nebudú musieť naďalej báť, že keď zákaz priblíženia alebo výkon trestu pominie, pomstí sa jej alebo sa jej bude opäť snažiť ubližovať. Systematickou prácou s páchateľom zároveň vieme predchádzať opakovanému páchaniu násilia,“ vysvetľuje a dodáva, že práve odborná práca s páchateľom môže predchádzať opakovaným násilným činom, čo dokáže ochrániť ďalšie prípadné ďalšie obete. „Naším cieľom v rámci poradne je udržateľné ukončenie násilného správania.“ Netreba však podľa nej zabúdať, že každé násilie by malo byť aj potrestané a odsúdené.

Fázy vzťahu

Kým sa ženy dostanú k nahláseniu týrania, môžu prejsť dlhou cestou. Agresor totiž spočiatku môže pôsobiť ako bezproblémový a šarmantný človek s usporiadaným životom, dobrou prácou, priateľmi aj záľubami. Práve jeho naoko nekonfliktný život môže byť dôvodom, prečo sa žena obáva, že ak bude o svojich problémoch hovoriť, nikto jej neuverí.

Spočiatku môže novú situáciu bagatelizovať samotná obeť. Násilie pritom môže začínať v rôznych fázach vzťahu – pri otehotnení, narodení dieťaťa alebo pri nasťahovaní sa.

Násilníkom aj obeťou môže byť podľa oslovených odborníčok prakticky ktokoľvek. Väčšinu agresorov spája motív moci. Druhú osobu chcú mať pod kontrolou. „Práve v tom sa domáce násilie líši od bežných hádok a konfliktov, ktoré sa dajú vyriešiť komunikáciou,“ hovorí Olšanská.

Veľká časť násilia nemusí byť priamo fyzická: niektoré zranenia nevidieť. Pri psychickom násilí môže ísť aj o vyhrážky, nadávky, osočovanie, manipuláciu či obmedzovanie priestoru. Žena často túto časť svojho života tají.

Varovnými signálmi, že je vystavená násiliu, môže byť náhle pretŕhanie sociálnych kontaktov, zmena v správaní a fakt, že je utiahnutejšia.

Do toxického vzťahu s agresorom môže padnúť ktorákoľvek žena – nemusí ísť o vyslovene submisívnu osobu a nezáleží ani na veku.

Návrat k traume

Nahlásenie násilníka je veľmi náročné. Mnohým obetiam chýbajú dôkazy a opakované vypovedanie a vracanie sa k traume môže byť psychicky veľmi náročné. „Teoreticky je ľahšie dokázať fyzické násilie, ale len máloktorej žene napadne po útoku utekať k lekárovi, aby mala lekársku správu ako dôkaz. Iné sa k nemu ani nedostanú, lebo partner ich sociálne izoluje. Môže však mať fotky prípadne modriny. Pri psychickom násilí je to ešte ťažšie.“

S klientkami pracujú aj v prípade, že sa rozhodnú vo vzťahu zotrvať. „Nie je to ani o rozhodnutí – skôr o tom, že nevedia, ako na to, a nevidia inú cestu ako zostať vo vzťahu – napríklad kvôli deťom. Boja sa.Postupne s nimi pracujeme na tom, aby sme spoločne vytvorili bezpečnostný plán pre prípad, že sa situácia vyhrotí.“

Vďaka odborníkom v poradni vie, čo robiť, keď na odchod naberie odvahu. Pomáhajú so zabezpečením bývania v krízovom centre alebo bezpečnom ženskom dome, podaním žiadosti o rozvod či trestného oznámenia. Organizície vedia posilniť osobnosť ženy, aby sa vedela brániť a aby nabrala odvahu odísť. Oslovenie odborníkov sociálne pracovníčky odporúčajú aj v prípade, že trestné oznámenie nemusí naplniť skutkovú podstatu.

Odchodom ženy zo vzťahu sa však ešte táto kapitola jej života nie je ukončená. Má pred sebou dlhú cestu. „Obetiam domáceho násilia môže trvať návrat k psychickej pohode rovnako dlho ako obdobie, keď zažívali násilie. Modriny sa za nejaký čas zahoja, ale pri psychike ide o posttraumatické zážitky, s ktorými sa môže snažiť vyrovnať dlhé roky. Mnohé ženy násilie zažívajú aj 18 rokov, niektoré sa na nás obrátia až ako 60-ročné,“ uzatvára Olšanská.

V prípade, že ste obeťou násilia, neváhajte sa obrátiť na niektorú z nasledujúcich liniek:

  • Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
  • Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska 0903 519 550, alianciazien@alianciazien.sk
  • Poradenské centrum Alej (pre Bratislavský kraj): 0911 417 778, alej.poradenskecentrum@gmail.com
  • Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, poradna@centrumslniecko.sk
  • Poradenské centrum Kália – Senec 0911 856 810
  • Poradenské centrum Kália – Trnava 0911 856 814

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/cMhOqYB/zbalit-sa-a-odist-je-pri-domacom-nasili-narocne-obetiam-pomaha-ked-sa-pracuje-aj-s-agresormi/